Podrobné informácie
Pomarančovník - citrus Sinensis
Prvé pomaranče sa dostali do Európy koncom 15 storočia z Číny. Prvé pomaranč sa používali na dochucovanie ako korenina. Až v 1.polovici 17 st. začali portugalskí obchodníci dovážať z Číny sladké pomaranče, ktoré sa dali jesť v surovom stave tak ako ich poznáme dnes.
U nás pestované pomarančovníky sa považujú za hybrid medzi mandarínkou a pomelom.
Dnes sa považujú pomarančovníky medzi najviac pestované citrusy pre ich sladké a veľké plody.
Medzi najznámejšie odrody pomarančovníkov zaraďujeme:
- Všeobecné (žltomäsé blondy) - Valencia, Hamlin, Berna, Jaffa orange ("Shamouti"), Joppa, Moro Tarocco, Verna, Dom Joao
- Navely (pupočné) - Cara cara navel, Bahia, Washington, alebo California Navel, Navelina, Powell, Fukumoto
- Pigmentové (krvavé) - Moro, Maltese, Tarocco
- Bezkyselinové (cukrové) - Lima, Vaniglia Sanguigno
Charakteristika:
Pomarančovníky sú stálezelené stromy alebo kry (podľa strihu) s kruhovou korunou. Majú tmavozelené podlhovasté až elipsovité listy. Pomarančovníky sú jednodomé a vytvárajú obojpohlavné biele voňavé kvety o veľkosti 2-3cm. Kvety sú opeľované hmyzom.
Plody:
Plodom pomarančovníkov je pamaranč. Dosahuje veľkosť zvyčajne 7-8cm (môže dosiahnuť podľa odrody až 5-12cm), je kruhovitého až oválneho tvaru. Má sladkú osviežujúcu dužinu, obsahuje šťavu, ktorá sa využíva ako prírodný 100%-ný extrakt, alebo v riedenom stave na dochucovanie nápojov a jedál. Šupky- kôra môže byť žltá, oranžová, alebo červená zrastená s dužinou a častokrát sa ťažko šúpe. Šupky sú taktiež využiteľné pre výrobu potravín. Zo šupiek sa získava "pektín" a esenciálne oleje. Používajú sa k aromatizácii potravín, v kozmetike a v lekárstve na výrobu tinktúr.
Majú liečivé účinky:
- Pomáhajú urýchlovať látkovú výmenu v tele,
- slúžia ako ochrana pred rakovinou,
- znižujú hladinu cholesterolu,
- uvoľňujú nahromadený stres,
- zmierňujú hemoroidy a zápchu,
- zabraňujú praskaniu krvných vlásočníc,
- majú priaznivé účinky na rast vlasov,
- odstraňujú z tela von jedovaté látky,
- sú významným zdrojom vitamínu C
- ukľudňujú nervovú sústavu
- sú významným prípravkom proti astme
- znižujú vysoký krvný tlak, horúčky a zvracanie
- pomáhajú proti nechutenstvu
- okvetie sa pridáva ako liečivá zložka do čajových zmesí
Upozornenie: Kôra pomarančov zakúpených v obchodnej sieti častokrát obsahuje jedovaté látky. Je potrebné pred konzumáciou pomaranče dobre vyumývať.
Najviac vitamínov obsahuje biela šupka pomaranča nachádzajúca sa pod vrchnou kôrou pomaranča.
Pestovanie:
Pomarančovníky sa pestujú v letnom období u nás najmä v kvetináčoch vonku, v zimnom je potrebné ich premiestniť do interiéru, miestnosti, alebo skleníkov a zimních záhrad kde dokážeme udržať teplotu nad bodom mrazu. Vyhovuje mu v letnom období teplota max. do 30°C, bez vysokej vlhkosti - preto sa mu nedarí v tropických oblastiach. Dobre sa mu darí v subtropickom pásme.
Zimovanie citrusov - zimný pokoj - dormancia - by mal trvať u citrusov minimálne 8 týždňov. Teplotu je potrebné po toto obdobie znížiť na 2 až 8°C. Rastlina v takomo stave už nevyžaduje také množstvo svetla iba minimálne a tiež obmedzíme zálievku tak, aby nám substrát úlne nepreschol a zostal miernie vlhký. Korene citrusov totiž stále rastú.
Prechod rastlín do vegetačného stavu musí prebehnúť pozvoľna bez sveteľného i tepelného šoku. Pred prechodom do fázy vegetácie je možné i vhodné rastliny presádzať.