Podrobné informácie
Palma Ravenala Madagascariensis - je palma výnimočná najmä svojim vzhľadom.
Radí sa do čeľade - Strelície.
Známa je tiež pod názvom palma pútnikov, nakoľko vo svojich pazuchách listov udržuje dospelá rastlina vodu, ktorá bola veľmi žiadúca pre pútnikov hľadajúcich vodu. Táto voda však nie je čistá nakoľko sa tu zadržiava humus a larvy komárov.
Ravenala sa pestuje ako okrasná rastlina, dá sa však využívať aj pre jej ďalšie spracovanie.
Podľa názvu pochádza z tropických pralesov Madagaskaru.
Svojou štruktúrou pripomína banánovník. Na rozdiel od banánovníkov sa jedná nie o bylinu ale o drevinu. Vytvára rast listov v jednom rade, čo jej dodáva výnimočná vzhľad.
Všeobecné informácie:
Palma pútnikov je vždyzelený strom s otvorenou, vejárovitou korunou; zvyčajne dorastá až do výšky 20 metrov., hoci boli hlásené exempláre až do výšky 30 metrov. Valcovitý driek môže byť solitérny alebo na základni rozvetvený. Rastlina produkuje veľké listy podobné banánom, ktoré môžu byť dlhé 2,5 - 4 metre a široké 80 - 150 cm na vrchole statného stopky dlhej 3 - 6 metrov. Tieto sú držané v vejárovitej formácii s 20 alebo viac listami.
].
Rastlina produkuje jedlé semeno, ktoré sa niekedy zhromažďuje z voľnej prírody na miestne použitie. Všeobecný názov si získala tým, že sa v listových základoch a listových listoch rastliny môže zhromažďovať veľké množstvo dažďovej vody a tekutých sekrétov rastlín - tieto látky používali smädní cestovatelia na osvieženie. Strom je pestovaný ako ozdoba v trópoch a subtrópoch
Ravenala je stálezelená rastlina, ktorá dorastá do výšky až 20 výnimočne až 30m. Kmeň dorastá do šírky až 60cm. Koruna je stálezelená zložená z vejárovitých listov rastúcich v jednej rovine. Ich čepele sú častokrát potrhané od vetra ako u banánovníkov. Kvety má člnkovité o veľkosti 20-25cm podobné strelícii. Plodom je mnohosemenná toboľka s tromi chlopňami fazuľovitého tvaru. Obsahuje 10-12mm veľko semená potiahnuté modrou šupkou.
Palma sa bežne pestuje v zóne 10-11, v teplých a vlhkých krajoch. Preferuje chránené stanovisko bohaté na živiny a hlinitú pôdu. V zóne 9 je palma schopná prežiť iba pri dobrej ochrane proti náhodnému mrazu.
Rastlina je schopná samoopelenia avšak v takom prípade je semien menej. Bežne opeľujú kvety lemuri.
Rastlina je relatívne odolná voči chorobám avšak je vhodné ak jej výsadba sa realizuje na odvodnenom mieste. Rastline vyhovuje i polotieň ale najradšej má slnečné miesta. Je vhodné ju ochrániť pred vetrom.
Z dôvodu svojej krásy je rastlina vysadzovaná po celom svete v trópoch v parkoch a hotelových záhradách. Vzhľadom na svoju veľkosť v súkromí je jej pestovanie pomerne obtiažne. Vyžaduje vysoko humózne, dobre priepustné stredne vlhké pôdy na plnom slnku. Toleruje piesočnaté aj ílovité pôdy. Pôda je vhodné ak je rovnomerne vlhká ale nie premáčaná. Hnojiť je vhodné jedenkrát na jar, v lete a na jeseň univerzálnym hnojivom pre palmy.
Optimálne pH: 5,5-6,5
Množí sa výsevom semien, ale tiež odnožami.
V domovine má ekonomický význam, má mnohostranné využitie na výrobu jedlého oleja zo semien, mladé listy sa využívajú ako zelenina, zo šťavy kmeňa sa získava cukor, z listov sa vyrába krytina na strechy, baliaci materiál, z kôry sa vyrába podlaha.
Kultivačné podrobnosti
Uprednostňuje úrodnú, vlhkú, ale dobre priepustnú pôdu na slnečnom alebo čiastočne zatienenom mieste. Listy sú strúhané vetrom, pokiaľ rastlina nie je pestovaná v chránenej polohe.
Listy na báze nového výhonku často pozostávajú iba z puzdier. Každý nový list vyrastá vo vnútri plášťa predchádzajúceho, pričom čepeľ je pevne zvinutá. Plne roztiahnutý list je často mierne nerovnaký alebo základňa čepele je asymetrická.
Trvá to až 10 rokov pred prvým kvitnutím, ale pretože sa dlaň cestujúceho vysádza pre lístie, nijako to neodvráti jeho okrasnú hodnotu.
Každé 2 - 3 dni sa nový kvet otvára v kvetenstve, celkový počet otvorených kvetov je premenlivý; napočítaných až 29. Kvety sa bežne otvárajú v noci.
Produkcia nektárov je hojná, maximálna produkcia je o polnoci. Na Madagaskare je dlaň cestovateľa opeľovaná predovšetkým niekoľkými druhmi lemurov, napríklad lemurom vareným (Varecia variegata) a lemurom čiernym (Eulemur macaco). Zdá sa, že lemúry sú v určitých ročných obdobiach veľmi závislé od nektáru dlane cestovateľa. V oblastiach mimo oblasti prirodzeného výskytu kvetiny často navštevujú veľké netopiere, ako napríklad Pteropus alecto gouldii a Macroglossus lagochilus, ako aj vtáky medonosné.
Vo voľnej prírode boli pozorované štyri odlišné formy tejto rastliny: -
Prvá forma, lokálne nazývaná „malama", je dosť zriedkavá. Rastie v podloží nerušeného podhorského dažďového pralesa. Pre juvenilnú fázu je charakteristické sekundárne špirálové usporiadanie listov, dlho ostávajúca listová čepeľ, absencia stopky a usporiadanie listov do formy torusu; fáza dospelých má vejárovitú korunu.
Druhá forma, „hiranirana", je hojnejšia. Rastie v lesných medzerách a narušenom primárnom lese. Fáza mladistvých sa viac podobá obvyklej vejárovitej forme, s dobre vyvinutými stopkami a pomerne širokou listovou čepeľou a miernym a pravidelne striedavým usporiadaním listov, ktoré pretrváva vo fáze dospelých.
Tretia forma, „bemavo", je najbežnejšia forma. Rastie na odlesnených svahoch v nadmorských výškach 300 - 600 metrov a vytvára lesy Ravenala. Všetky fázy ukazujú vejárovitú korunu. Toto je forma, ktorá sa väčšinou používa na stavebné účely.
Štvrtá forma, „horonorona", rastie v odlesnených nížinných lokalitách na zle alebo dobre priepustných pôdach a líši sa od ostatných troch tým, že zostáva pomerne malá a vyvíja veľa hláv. Je to forma, ktorá sa najčastejšie pestuje ako okrasná.
Nálev z listov sa v Indii používa na liečenie cukrovky a ladvinových kameňov.
Použitie:
Semeno je jedlé , je mäsitého zloženia.
Olej zo semien sa niekedy používa na varenie. Obsah oleja v semenách je 68%. Oleje majú zloženie mastných kyselín medzi palmovým olejom a kakaovým maslom (kyselina olejová 39% a kyselina palmitová 34 - 42%) a tvoria možný vedľajší zdroj rastlinného masla. Analýza sterolovej frakcie oleja zo semien odhalila 7 sterolov, hlavne beta-sitosterolu (65%), zatiaľ čo z sterilového oleja bolo izolovaných 12 sterolov, hlavne stigmasterolu (18%).
Ovocie - surové. Jedlé modré arils sú bez chuti.
Cukor sa dá extrahovať z miazgy kmeňa.
Listy sú usporiadané do dvoch radov, ktoré vytvárajú dojem gigantického vejára. Bežný názov stromu je údajom o jeho údajnom použití cestujúcimi, ktorí údajne pili dažďovú vodu, ktorá sa nahromadila v bazálnej stopke stopky a v listeňach kvetov. Táto voda sa však často stáva pitnou zamorením larvami komárov a kontamináciou detritom.
Liečivé
Olej zo semien je údajne antiseptický.
Iné použitia
Listy sa používajú na zastrešenie a ako obalový materiál.
Listové stopky a stredné podpätky sa používajú na výrobu stien.
Kôra sa používa na výrobu podláh v domoch.
Stopka sa používa pri stavbe domov.
Množenie:
Semeno - pomaly klíči. Semeno sa najlepšie vysieva do vlhkej piesočnatej pôdy pri 20 ° C. Sadenice staré 2 - 6 mesiacov sa vysádzajú do bohatej, hlbokej, hlinitej pôdy na plnom slnečnom svetle, pričom do pôdy sa v čase výsadby začleňujú organické látky, aby sa zabránilo vysychaniu koreňov.
Rozdelenie odnoží. Prísavníky rastú v nepravidelných intervaloch, blízko rodičovskej stonky. Zakorenené výhonky je možné na začiatku obdobia dažďov oddeliť a pre rýchly rast sa sadia priamo do úrodnej pôdy.