Podrobné informácie
Olivovník európsky - Olea europaea. (včít. bonsaj)
Olea europaea (druh) pchádza zo stredomoria.
Poznáme i pôvod z:
- Madeiri - Olea europaea cerasiformis
- Kanárskych ostrovov - Olea europaea guanchica
- Maroka - Olea europaea maroccana
- Južnej a juhovýchodnej Afriky, Arábie - Olea europaea cuspidata
- Alžírsko, Sudán Niger - Olea europaea laperrinei
Olivovníky sú v našej krajine vysoko hodnotným najmä dekoračným prvkom pred firmy, reštaurácie, do vstupných hál, hotelov, penziónov, sú súčasťou chodieb veľkých obchodných centier, ich prevádzok, kultúrnych stánkov a pamiatok, ale aj nádherným doplnkom našich záhrad a terás.
Najdôležitejšie však je, že olivovníky pri minimálnej starostivosti a najmä pri správnom zazimovaní dokážeme bez väčších problémov pestovať i v našom miernom pásme.
Obzvlášť silný nádych exotiky umožňujú najmä prekrásne bonsaje tvarované do najrôznejších tvarov a vyrobené v starých kmeňoch. Príjemné prostredie s olivovníkom ktorý okrem plodov a jeho úžitkovej hodnoty plní významne najmä svoju dekoračnú funkciu je rozhodne nenahraditeľné. Cenové relácie podľa hrúbky kmeňa a vypracovania sa pohybujú od 35,-€ až do niekoľko tisíc až desaťtisíce eur.
Klasický strom olivovníka dosahuje výšku od 8 do 15m. kmeň dosahuje výšku v závislosti od odrody 1-2m, obnova listov prebieha približne každé tri roky. Kmeň je valcovitý, s pribúdajúcim vekom sa krúti, hrškavie, praská, delí a rozpadá sa vytvára dutiny a čiastkové kmene ku ktorým prislúcha vždy časť koruny. Kôra je sivá najskôr hladká, neskôr popraskaná rozbrázdená. Koreňový systém je schopný prenikať do skál. Kvitne bielymi kvetmi, plod má hmotnosť 1-10g čierny v závislosti od odrody. Vnútri plodu je jedna tvrdá kôstka. Kvitne od apríla do júna. Kvety sú obojpohlavné. Väčšina olív je samoopelivá vetrom i na väčšie vzdialenosti. Kvet nemá nektár. Plody - olivy dozrievajú od novembra do februára.
Nadmerná vlhkosť je velmi nebezpečná pre korene olivovníka , preto je potrebné vykonávať drenáže.
Príklad umiestnenia mobilného olivníka - olea europaea bonsai - pred reštauráciou v meste Bojnice:
Pod pojmom "olivovník" rozumieme stále zelený strom pochádzajúci z Ázie, ktorého plodom je oliva. Prvé olivovníky začínajú rodiť až po siedmych rokoch po vysadení. Plnohodnotnú úrodu môžu dosiahnuť až v dvadsiatom roku svojho veku. Väčšina olivovníkov však začína rodiť až v 50-tych rokoch veku. Úroda opäť klesá po 150-tich rokoch veku. To je dôvod olivy štepiť na staré kmene a urýchliť plodenie čím zabezpečíme plody olivovníka omnoho skôr. Olivovník je nenáročný na vlahu, dokáže dokonca prežiť sucho i požiar. Olivovník na zmenu životných podmienok, presun , sťahovanie reaguje miernym opadom listov. Podobne sa správa i po preliatí rastliny.
Olivovníky sa dožívajú až 1500 rokov a viac. V Palestíne sa nachádzajú stromy vo veku viac ako 2000 rokov. Botanici tvrdia, že olivy existujú už 5000-6000 rokov. Nie je nič ojedinelé nájsť patriarchálne stromy olivovníkov vo veku 400-500 rokov.
Olivovníky - olea europaea bonsai - najrôznejších hrúbok kmeňov určené na predaj v exotickej záhrade TUMA v Bánovciach nad Bebravou:
OLIVY
Plody olivovníkov - olivy - majú veľmi pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Olej, ktorý sa produkuje z olív mechanickým lisovaním má dôležité antioxidačné účinky, ktoré majú významný vplyv proti stárnutiu, civilizačným a srdečným chorobám. Slúži tiež na liečbu kožných chorôb. Veľký význam olivového oleja sa prikladá chemicky stabilným mononenasýteným mastným kyselinám. Strava s obsahom olivového oleja znižuje cholesterol, eliminuje riziká srdcovocievnych ochorení, krvných zrazenín a chráni pred rakovinou. Olivy zvyšujú chuť k jedlu a zlepšujú trávenie.
Olivové extrakty sa používajú v kozmetike pre tvorbu vitamínu E (vitamín krásy) a vitamínu A a C. Zelené aj zrelé (tmavé) olivy sa nakladajú.
V lekárstve sa olivový olej používa pri bodnutí hmyzom, bolestiach svalov, kľbov, ladvín, chráni pokožku pred stárnutím, chráni pred nádorovými ochoreniami a pri popáleninách. Olivy sú bohaté na sodík, draslík a vápnik, minerálne látky dôležité pre pevnosť kostí, zubov a svaloviny.
Zloženie - plod olivy obsahuje:
- 15-35% oleja (96% oleja sa nachádza v šupke a vlákninách, 4% oleja v jadre)
- 35-40% vody
- 25-40% ostatné látky - cukry, celulóza, bielkoviny
Olivový olej obsahuje:
- 99,9% tuk
- zbytok voda
Priemerná produkcia olív z jedného stromu sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 30kg.
Počet odrôd je až niekoľko sto, napríklad v Itálii sa pestuje viac ako 500 odrôd. Výber odrôd pre pestovanie je závislí od účelu využitia:
- stolové olivy pre konzumáciu
- olivy na výrobu olivového oleja
Pestovanie olivovníka.
- Olivovník vyžaduje dostatok čerstvého suchého vzduchu na plnom slnku.
- Stanoviskom môže byť i veterné miesto.
- Je vhodný k pestovaniu i v domácich podmienkach.
- Často sa používa k pestovaniu ako bonsai, čím dosiahneme strarý kmeň už po niekoľko málo rokoch.
- Olivovníky neznášajú premočenie pôdy a vlhký vzduch.
- Optimálny je ľahký substrát piesčito hlinitý a môže byť i mierne zásaditý.
- Počas aktívneho vegetačného rastu zalievame strednou zálievkou, v zimnom období minimálne, iba tak aby pôda celkom nepreschla.
- Staršie olivovníky vysadené do záhrad nie je potrebné zalievať. Zálievka je potrebná minimálna iba pri dlhotrvajúcich suchách, prípadne zimy bez snehu a dažďa v bezmrazovom počasí.
- Zimovanie mobilných olivovníkov môžeme uskutočniť v teplotách od +10 do +15°C do miestnosti (optimálne 10°C) , ktorá je suchá chladná a svetlá. Zimovanie je možné uskutočniť i vo vykurovaných priestoroch za podmienky, že sú suché.
- Vysadené olivovníky do voľnej pôdy sú odolné do -10°C. Pri nižšej teplote dochádza u mladších rastlín k vymrznutiu. Už pri teplote -7°/-8°C je vhodné olivovníky zabaliť do vzdušnej tkaniny - jutoviny a pod. a koreň prihrnúť (lístím, pilinami).
- Staršie zakorenené olivovníky vydržia i naše tuhšie zimy. Môže dôjsť k omrznutiu mladých výhonkov. Korunu je vhodné zakryť čečinou.
- Olivovníky je možné tvarovať rezom. Na novovyrastených výhonkoch v prvom roku olivovník nekvitne.
- Mobilné olivovníky sa vykladajú von zo zimoviska v mesiaci marec a schovávajú sa koncom októbra. Vysadené olivovníky v záhradách je pri väčších mrazoch vhodné chrániť, prípadne im poskytnúť makrolonové zimovište. Olivovníky vysádzame vždy na celodenné slnečné miesto.
- Odrody olivovníkov - najznámejšie odrody nájdete na stránke (viz klikni)
ZIMOVANIE.
Rastlina, ktorá je mobilná (t.j. vysadená do kvetináča, príp. kontajnera) môže v koreňovom bale ľahko premrznúť a je vhodné ju koncom mesiaca október, príp. začiatkom novembra presunúť do priestorov, ako je vestibul, pivnica, veranda, chodba, zimná záhrada, kde sa teplota optimálne pohybuje v rozmedzí optimálne od 10 do 12°C, (do 13°C) je tu svetlo a je odvetraná prípadne je tu možné zabezpečiť prúdenie vzduchu.
Olivovníky vysadené do voľnej prírody - záhrady je potrebné aby boli orientované na južnú stranu. Ich odolnosť najmä u starších rastlín je do -10°C, niektoré variety až do -18°C. Olivovníky pri teplote -7/-8°C už je vhodné chrániť prihrnutím zeme na korene, mulču, pilín, lístia, krátkodobo obalením koruny do prírodnej textílie s potrebou vetrania, uzavretím do makrolonu a temperovaním a pod. . Po premrznutí koruny dôjde k opadu listov prípadne k odumretiu tených vetvičie, ktoré zdravý koreň zvyčajne na jar znovu obdarí novými výhonkami. Staršie olivovníky dobre zakorenené dokážu prežiť i tuhšie zimy.
STRIH OLIVOVNÍKOV.
Strih olivovníkov sa spravidla realizuje 3x ročne:
- na jar
- na prelome mesiacov jún/júl
- pred jeseňou (najmenej radikálny rez)
Je potrebné si uvedomiť, že plody na olivovníku rastú na minuloročných vetvičkách, preto je potrebné robiť posledný strih v roku nie príliš radikálny. Intenzívny rast stromu znižuje jeho úrodnosť.
Korunu olivovníka tvarujeme tak, aby sme odstránili slabé konáre a skrátili konáre dlhé, ktoré nám presahujú cez tvarovanú korunu rastliny. Ako prvé sa strihajú spodné konáre.
Olivovníky znášajú strih veľmi dobre, počas vegetačného obdobia dobre rastú, preto im môžeme dať akýkoľvek požadovaný tvar.
V našich podmienkach je vhodné održovať korunu a jej veľkosť pod kontrolou i z dôvodu prípadného zimovania, kedy je ľahšie zimovať olivovník s menšou korunou, ako veľký strom s veľkou korunou. Neodporúča sa vytvárať hustú korunu stromu. Je vhodné udržovať maximálne 4 hlavné kmene olivovníka.
SUBSTRÁT - Pôda.
Olivovníky požadujú zásadité prostredie. Olivovník neznáša kyslú pôdu. Prvky ako rašelina sa nesmú zahrnúť do substrátu dospelej rastliny. Postačuje chudobná piesočnato hlinitá až ílovito hlinitá ľahko priepustná pôda. Je dokonca možné pridávať drevené uhlie a drvený popl z dreva, drvivo z tehál. Korene olivovníkov môžu v suchom prostredí zakoreniť rastlinu do hľbky až 5-7m z dôvodu, že korene sa tlačia do hľbky k podzemnej vode. Inak je olivovník odolný voči suchu. Celkovo je vhodné pre olivovník nepoužívať úrodný substrát. Oliva je vápnomilná rastlina. Vhodnou pôdou pre olivovníky je pH od 5 do 7,5. Nevkodná pôda je pH nižšie ako 5. Pri nízkom pH sa doporučuje vápnenie pôdy. Je vhodná dobrá zásoba organickej hmoty a zásoba vápnika.
Rastlina menšieho rozmeru dokáže priemerne poskytnúť cca 2kg plodov. Veľký olivovný strom produkuje až 20-30kg olív ročne.
ODPORÚČANIA PRE PESTOVANIE.
- ochrana rastlín - odporúčané ničenie škodcov najmä olivových vošiek,
- pravidelná starostlivosť o olivovník vo forme rezu (strihania)
- výživa a hnojenie súčasne s intenzívnym zavlažovaním počas celého roka
- dodržiavanie termínu zberu plodov
HNOJENIE.
Pre produkciu 10kg olív vyžaduje rastlina až 900g dusíka, 200g fosforu a 100g draslíka. Hnojenie je potrebné realizovať na základe rozboru pôdy so zohľadnením živín v pôde.
ZALIEVANIE.
Pre zalievanie olivovníka používame teplú mäkkú vodu. Dlhodobé sucho vedie k opadávaniu listov. Podobne sa olivovník správa i po premočení. K vysychaniu olivovníka dochádza najmä v teplých letných dňoch najviac , ak je rastlina umiestnená v čiernych plastových kontajneroch. Je preto vhodné nájsť najvhodnejší spôsob zálievky, v jarnom a letnom období je to viac, spravidla zalievame ak substrát povrchovo preschne do hľbky cca 3cm. Optimálne pre pestovanie olivovníkov v črepníku sú terakotové hlinené kvetináče. Olivovníky vysadené v záhrade nie je potrebné zalievať, ťahajú si potrebnú vlhkosť zo zeme.
Zelené olivy sú nedozreté plody, ktoré sa nakladajú do soli, prípadne slaného, octového a sladkého nálevu. Olivy musia byť naložené mesiace v slanom náleve. Surové sú nechutné.
Čierne olivy sú dozreté plody, kotré sa môžu nakladať obdobným spôsobom. Používajú sa však predovšetkým na výrobu olivového oleja.
Panenský olej - najkvalitnejší olej, ktorý sa získava samovoľným odtekaním oleja, ktorému sa niekedy pomáha i zaťažením olív.
Stredne kvalitný olej - sa získava z olív lisovaných za studena pri použití stredného tlaku.
Najmenej kvalitný olej - sa získava pôsobením vyššieho tlaku a tepla. Tento olej je možné ďalej rafinovať a používať k technickým účelom.
Olivovníky je možné cmupravovať na rôzne tvary. Hodnota olivovníkov stúpa s hrúbkou kmeňa, ktorý sa meria perimetricky (obvod kmeňa).
Výrobcovia olivovníkov vytvárajú najrôznejšie tvarové typy, ktoré majú vysokú hodnotu okrasnú, dekoračnú i jedinečnú exemplárnu. Viac: Typy olivovníkov (klikni)
Ukážka plantážnych olivovníkov "Lochin" a "Olea ejemplare":
V prípade, že ste nenašli o olivovníkoch dostatok informácií kliknite na stránku www.olivovniky.info kde nájdete o pestovaní olivovníkoch takmer všetko: