Červci
Perlovec zhubný - Icerya Purchasi
Perlovec zhubný . je hmyz, ktorý sa živý predovšetkým na citrusoch a pittospórom.
Škodca je oválneho tvaru, červenohnedý s čiernymi chĺpkami, dlhý cca 5 mm. Po dozretí zostane hmyz nehybný, pripája sa k rastline voskovitými sekrétmi a vytvára biely vaječný vak v drážkach vytlačovaním v tele, ktoré obsahuje stovky červených vajíčok. Vajcový vak dorastie do výšky dva až trikrát dlhšie ako telo. Novo vyliahnuté nymfy sú primárnym stupňom šírenia, o ktorom je známe, že k jeho rozšíreniu dochádza vetrom a plazením. Nymfy v počiatočnom štádiu sa živia strednými žilkami listov a malých vetvičiek čím spôsobujú väčšinu škody. Pri každej línii nechávajú pri starom kŕmnom mieste pôvodnú kožu a voskovité výlučky, ktorými sa kryli a od ktorých je odvodený ich bežný názov. Na rozdiel od mnohých iných druhov veľkého hmyzu si zachovávajú nohy a obmedzenú pohyblivosť vo všetkých životných fázach. Staršie nymfy migrujú do väčších vetvičiek a nakoniec ako dospelí do konárov a kmeňa. Ich životný cyklus je veľmi závislý od teploty, pretože doba v každej životnej etape je dlhšia pri nízkych teplotách ako pri vysokých teplotách.
Okrem priameho poškodenia saním šťavy hmyz vylučuje aj medovicu , na ktorej často rastie plesnivá pleseň a hostiteľskej rastline spôsobuje ďalšie škody. Niektoré mravce konzumujú túto medovicu.
Dovoz vedy berušky - linky ( Novius cardinalis ) v rokoch 1888-1889 CV Rileyom , neskorším vedúcim entomológie USDA , viedol k rýchlemu zníženiu populácií I. purchasei , čím zachránil rozvíjajúci sa kalifornský citrusový priemysel pred týmto ničivým škodcom.
Druhá biologická kontrola, parazitická mucha Cryptochetum iceryae, bola tiež predstavená v Kalifornii ako ďalší kontrolný vektor. Používanie insekticídov ako kontroly sa odporúča, iba ak nie sú prítomné biologické kontrolné druhy.
K likvidácii perlovca je ďalej možné použiť - "Slniečko" - domovinou dravého sluniečka Cryptolaemus montrouzieri (Mulsant, 1853) je Austrália. V roku 1891 ho do USA priviezol entomolog Albert Köbele za účelom likvidácie červca - perlovca zhubného Icerya purchasi (Hemiptera: Coccoidea) na citrusoch. Dnes se toto sluniečko využíva kosmopolitne proti červcom predovšetkým v uzavretých priestoroch (skleníky, átria, zimné záhrady atď.).
využitie - biologická ochrana
Lienka Cryptolaemus montrouzieri sa dodáva v štádiu dospelé jedince v PE fľaštičkách. Využíva sa prevažne v skleníkoch, ale aj v zimných záhradách. Možno ho využiť aj v bytových priestoroch pod monofilovým izolátorom. Ideálna doba pre aplikáciu je buď na jar, alebo na jeseň, keď sa menej vetrá. Optimálne je vysoká vzdušná vlhkosť okolo 70 - 80% a teplota 22 - 25 ° C (Hluchý, Zacharda, 1994). Aplikuje sa 2 - 10 jedincov na m2 alebo 2 jedinci na rastlinu v dvoch aplikáciách. Možné je tiež aplikovať 5 jedincov do ohniska napadnutého Červcovité jednorázovo (SRS, 2010). Pri teplotách nižších ako 16 ° C lienky C. montrouzieri prestávajú žrať a nie sú aktívne (Hluchý, Zacharda, 1994). Aktivita tohto lienky je pozitívne korelované so slnečným žiarením. Larvy a dospelé sú tolerantné voči niektorým insekticídom (Helyer et al., 2003). Napriek tomu sa odporúča konzultovať aplikáciu insekticídu s dodávateľom lienok C. montrouzieri.
Zimovanie exotických rastlín "na istotu".
Exotické palmy pestujeme bez problému i na Slovensku. Najväčší problém pestovateľa je zvládnuť správne zazimovanie. Ako teda na to?
Olivovník bonsai - Vaša prezentácia
Olivovník vnímame s rešpektom ako exotickú rastlinu, ktorá sa dožíva vysokého veku. To je dôvod, že najmä dekoratívne bonsaje nás dokážu dôstojne reprezentovať a dodať našej prevádzke i domovu zhodnotenie a náležitý kredit. Pestovanie pritom vôbec nie je náročné.
Čo o banánovníkoch možno ešte neviete?
V týchto riadkoch sa môžete dozvedieť niekoľko informácii o ktorých neviete, ale i prekvapení a užitočných návodov pre úspešné pestovanie banánovníka na Slovensku.
Pestujeme exotické palmy na Slovensku.
Základné zásady pestovania palmy konopnej v kvetináči i v záhradke v našom miernom pásme, alebo ako sa dá exotika úspešne realizovať u nás doma - na Slovensku v kocke v nasledovnom článku.
Ako úspešne pestovať cykasy v kvetináči?
Množstvo pestovateľov sa trápi s pestovaním cykasu v byte. My Vám prinášame praktické rady, ako úspešne pestovať cykas japonský v byte i na Slovensku.
Prečo skleníky do extrémnej zimy?
A prečo nie? Sú historicky overené v krajine s extrémnym podnebím, nevyžadujú betónový základ a ich robustná konštrukcia a vypracovanie nám dáva všetky potrebné garancie.