Vlnatky
Škodci paliem a cykasov - Vlnatky
Vlnatky -(červce citrónovníkové) najčastejší druh - vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum) do Európy bola zavlečené z Ameriky a je jedným z najobávanejších škodcov jabloní a iných ovocných stromov. Žije v kolóniách. ktoré vyzerajú ako chumáče vaty. Larvy prezimujú pod kôrou stromov alebo v záhrade.
Upozornenie! Vlnatky sa radia medzi najodolnejších škodcov nakoľko vytvárajú okolo seba voskovitý povrch, ktorý sa veľmi ťažko odstraňuje chemicky.
Samotná vlnatka je chrobák ružovej príp. bežovej až svetlo hnedej farby, veľkosť 2-3mm, ktorý ľahko rozoznáme podľa chumáčov v podobe vaty na rastline. Vtvárajú biele chuchvalce pod ktorými sa ukrývajú. Nezotrvávajú na jednom mieste ale sa pohybujú. Najčastejšie napáda listy v spodnej časti, v úžlabí na koreňovom krčku rastlín. Žije v kolóniách, saje dužinu listov, ktoré po nikoľko týždňoch zožltnú a odumrú. Samičky sú bez krídel, samci sú okrídlení. Majú radi suchý a teplý vzduch.
Napádajú najmä klívie, voskovky, orchideje, kaktusy, fikusy, dracény, palmy a cykasy. Môžu sa však objaviť na akejkoľvek rastline.
Príklady škodcu vlnatka:
Po napadnutí v malom rozsahu použijeme tampón a otierame postihnuté miesta rastliny navlhčeným tampńom olejom. Pevnejšie listy môžeme mazať i liehom.
Na základe praktických skúseností doporučujeme nasledovné varianty ošetrenia pri napadnutí vlnatkou:
1. Mospilan - opakovaný dvoj-postrek v jeden deň na savé škodce, opakovať cca po 2 týždňoch, mospilan účinkuje postupne a nemusí byť účinný okamžite po jednom postreku, postrek je potrebné opakovať. Rastliny treba premiestniť na čerstvý vzduch do vonkajšieho prostredia, vlhčiť rastliny, pomáha i silný prúd vody.
2. Beglarux - postrek olejový, vlnatky sa zadusia. Olejovité prípravky ničia vlnatky zadusením.
3. Natura Rock Effect - olejovitý postrek, vlnatky sa zadusia.
4. Diffusil - (na psie blchy, repelent na komáre) vysoko účinný prípravok na komáre, overený na fyzickú likvidáciu, po ktorom sa škodce okamžite scvrknú a odumrú
5. Prevencia - po zimnom odpočinku rastlín - postrek prípravkom "Prezimujúci škodcovia".
6. Z ďaľších prípravkou sú účinné: Biool, Sumithion, Applaud WP, Actellic 50 EC, Talstar 10 EC, Leptopar, KARATANE 5CS, SPRUZIT, Omite 30 W, ...
Do substrátu je vhodné aplikovať "Careo" tyčinky, granule.
Video ilustrácia vlnatky - klikni tu.
Zimovanie exotických rastlín "na istotu".
Exotické palmy pestujeme bez problému i na Slovensku. Najväčší problém pestovateľa je zvládnuť správne zazimovanie. Ako teda na to?
Olivovník bonsai - Vaša prezentácia
Olivovník vnímame s rešpektom ako exotickú rastlinu, ktorá sa dožíva vysokého veku. To je dôvod, že najmä dekoratívne bonsaje nás dokážu dôstojne reprezentovať a dodať našej prevádzke i domovu zhodnotenie a náležitý kredit. Pestovanie pritom vôbec nie je náročné.
Čo o banánovníkoch možno ešte neviete?
V týchto riadkoch sa môžete dozvedieť niekoľko informácii o ktorých neviete, ale i prekvapení a užitočných návodov pre úspešné pestovanie banánovníka na Slovensku.
Pestujeme exotické palmy na Slovensku.
Základné zásady pestovania palmy konopnej v kvetináči i v záhradke v našom miernom pásme, alebo ako sa dá exotika úspešne realizovať u nás doma - na Slovensku v kocke v nasledovnom článku.
Ako úspešne pestovať cykasy v kvetináči?
Množstvo pestovateľov sa trápi s pestovaním cykasu v byte. My Vám prinášame praktické rady, ako úspešne pestovať cykas japonský v byte i na Slovensku.
Prečo skleníky do extrémnej zimy?
A prečo nie? Sú historicky overené v krajine s extrémnym podnebím, nevyžadujú betónový základ a ich robustná konštrukcia a vypracovanie nám dáva všetky potrebné garancie.