Podrobné informácie
Zamia Furfuracea
Pochádza z východného Mexika krajina Veracruz. Pod prezývkou "papierová lepenka" (tiež Jamajské ságo alebo mexický cykas) je to ďaľšia rastlina zaradená medzi cykasy. V domácom prostredí rastie na skalách a vápencových útesoch.
Zamia má mrátky častokrát podzemný kmeň o veľkosti až 20 x 20 cm šxv. Rast je veľmi pomalí najmä keď je mladá. Po spevnení kmeňa rastie rýchlejšie.
Rastlina dosahuje výšku včítane listov cca 1,3m a šírku cca 2m. Listy o veľkosti 50-150cm vyrastajú zo stredu rastliny v počte 6-12ks. Jednotlivé lístky sú extrémne tuhé, olivovo zelené o veľkosti 8-20cm dľžka a š-5cm šírka. Pripomínajú paprade čiastočne i palmové listy. Listy sú na špičke mierne zúbkovité. Listy sa môžu značne líšiť tvarom podľa miesta výskytu jedinca. Listy rastú vzpriamene zo stredovej rozety. Postupne sa ohýbajú v horizontálnom smere.
Zamia je dvojdomá rastlina. Už v mladom veku vytvára šišky, takže je možné pomerne skoro identifikovať druh pohlavia.
Ženská rastlina produkuje hrdzavohnedý kužeľ so semenami červenej farby. Samčí kužeľ - šiška je o niečo menšia a produkuje peľ. Opelenie zvyčajne roznáša hmyz. V domácom mexickom prostredí zamie opeľuje chrobák Rhopalotria mollis . V domácom prostredí a v skleníkoch je oplenie možné realizovať iba umelo.
Samičie rastliny produkujú mäsité karmínovo sfarbené semená pre ďaľšiu reprodukciu. Proces klíčenia je v kultivácii veľmi náročný a ťažký až ťažko dosiahnuteľný v domácom prostredí. Nie všetky semená sú plodné. Spravidla semená musia byť opakovane opeľované. Kvitne v letnom období. Veľké množstvo rastlín sa uvoľňuje na záhradnícke účely a druh ako taký sa zaraďuje medzi vzácne , chránené a ohrozené.
Zamia na rozdiel od iných cykasov dokáže po prvý krát kvitnúť už po uplynutí veku života 8-10 rokov.
Rastlina má rada vlhkú a dobre odvodnenú pôdu. Dobre sa jej darí na plnom slnku alebo v čiastočnom polotieni avšak nie v trvalom tieni. Pôda v domácom prostredí je piesčitá prípadne vápnitá s prímesou polámaných mušlí. Jedná sa o dolný druh, ktorý sa prispôsobí rôuznym podmienkam a zachádzaniu. Je to nenáročná rastlina ktorej sa darí na primom slnku. Pri pestovaní v interiéri je po presune na slko rastlinu potrebné postupne letniť inak dôjde k spáleniu listov.
Skoro na jar je možné rastlinu kompostovať hnojom, organickým hnojivom, NPK 10-10-10.
Vo voľnom prostredí sa zamia pestuje uprostred trávnatých plôch. V interiéri je potrebné používať veľké nádoby.
Zamia je tolerantná voči soli a suchu avšak je potrebné ju chrániť pred chladom. Zamia je z rodu cykád po cycas revoluta najobľúbenejšia rastlina na pestovanie.
Rastlina už pri teplote -2°C prichádza o listy. Je však schopná prežiť krátkodoba až teploty -9°C. Tak ako cycas revoluta neznáža premočenú pôdu a chlad súčasne. Rastlina tiež neznáša plný tien, mokré listy - zvlhčovanie listov a nedostatok prúdenia vzduchu. Presádzanie rastliny spôsobuje opadanie listov. Nové listy vyrastajú až po dlhšej dobe a novej aklimatizácii.
Druh je zaradený na červený zoznam IUCN do kategórie zraniteľné druhy. V oblasti obchodu je zaradená na zoznam ohrozených druhov CITES II. V domácej krajine je zaradená do kategórie A.
Toxicída
Všetky časti rastliny sú pre zvieratá i ľudí toxické. Toxicída môže spôsobiť zlyhanie obličiek a pečene. Dehydratácia prichádza veľmi rýchlo. Nie je známa žiadna možnosť liečenia.