Fatsia Japonica Spiders -
Japonská aralia je nenáročný na údržbu, nápadný vždyzelený ker s pozoruhodným tropickým nádychom s ikonickými laločnatými listami. Na jeseň vytvára príjemné biele kvety a čierne bobule.
Fatsia japonica 'Spiders Web' je vzácny kultivar, ktorý sa pýši nádhernými panašovanými listami.
Fatsia japonica pochádza z južného Japonska a južnej Kórey, kde rastie v pobrežných lesoch.
Názov Fatsia pochádza z aproximácie japonského slova pre „osem", čo odkazuje na jej ikonické 8 laločnaté listy.
Fatsia pavučina je vždyzelený ker, ktorý možno pestovať v interiéri aj exteriéri. Je obľúbený pre produkciu veľkých, dlaňových, zelených listov zdobených hustou bielou panašovaním. Tieto znaky sa menia s vekom a ročným obdobím, čo z neho robí jedinečnú rastlinu na pozorovanie počas celého roka. Táto odolná rastlina sa ľahko prispôsobuje zmenám prostredia a v závislosti od ročného obdobia sa dá ľahko premiestňovať vo vnútri alebo vonku . Fatsia pavučina vytvára na jeseň okrúhle zhluky drobných bielych kvetov, po ktorých nasledujú malé čierne bobule.
Spoločný názov Fatsia Spider Web
Botanický názov Fatsia japonica 'Spider Web'
Rodina Araliaceae
Typ rastliny Krík
Dospelá veľkosť 6 stôp vysoký, 5 stôp široký 150-180cm
Vystavenie slnku Čiastočný, tieň
Typ pôdy Hlinitá, vlhká, ale dobre odvodnená
pH pôdy Kyslé, neutrálne
Čas kvitnutia jeseň
Farba kvetov biely
Zóny odolnosti 8-10, USA
Rodná oblasť Ázie
Stanovisko - Tieto kríky vyžadujú čiastočný až úplný tieň vonku a jasné, nepriame prirodzené svetlo v interiéri. Konzistentné úrovne pôdnej vlhkosti, mierne teploty a vysoká vlhkosť prispievajú k najlepšiemu pestovateľskému prostrediu.
Rastliny pavučiny Fatsia sú odolné voči chorobám. Môžu sa však stretnúť s problémami spôsobenými napadnutím múčnatkou alebo šupinatým hmyzom . Keď sa im poskytnú správne podmienky, tieto rastliny pridajú vysoký, jedinečný exemplár do vašej zbierky rastlín v interiéri alebo vonkajšej záhrady.
SVETLO - Týmto kríkom sa darí v čiastočne až úplne zatienených oblastiach. Príliš veľa slnečného žiarenia môže spáliť listy, preto vonkajšie rastliny chráňte pred ostrým slnečným žiarením. Keď sú črepníky v interiéri, umiestnite ich na jasné, nepriame svetlo, napríklad blízko okna orientovaného na východ. Neumiestňujte ich na veľmi slnečné okno.
Pôda - Pavučinové kríky Fatsie nie sú príliš vyberavé na pôdu, aj keď im prospieva pôda hustá na živiny, ktorá je dobre priepustná. To zaisťuje, že pôda udržiava zdravú úroveň vlhkosti bez toho, aby zadržiavala príliš veľa vody. Ideálna je zmes zeminy, rašeliny alebo kokosového vlákna .
VODA - Rastliny Fatsia pavučiny vyžadujú stálu vlhkosť. Narušenie rovnováhy mokrou alebo veľmi suchou pôdou však bude znamenať katastrofu. Pozorne sledujte pôdu a keď sa vrchných niekoľko centimetrov cíti suchých, zalejte rastlinu a nechajte prebytočnú vodu odtiecť. Pred opätovným zalievaním počkajte, kým pôda nezačne vysychať. Ako často budete musieť zalievať, závisí od pôdnej zmesi a úrovne vlhkosti.
TEPLOTA, VLHKOSŤ - Rastlinám Fatsia pavučiny sa darí dobre pri mierne teplých teplotách s nižšími teplotami počas zimy. Kdekoľvek od 60 stupňov Fahrenheita do 80 stupňov Fahrenheita udržuje tieto rastliny šťastné. Počas chladnejšej sezóny sú preferované teploty 50 až 60 stupňov Fahrenheita. Ak ho uchovávate vo vnútri, chráňte ho pred prievanmi. Týmto rastlinám sa darí pri vysokej vlhkosti . Skúste ich umiestniť na podnos s kamienkami a vodou alebo umiestniť zvlhčovač blízko rastliny, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.
HNOJENIE - Aby boli vitálne, doprajte kríkom počas vegetačného obdobia každý mesiac dobre zaoblené univerzálne hnojivo. Prípadne na jar aplikujte veľkú naberačku kompostu alebo hnojiva s pomalým uvoľňovaním. Keď príde zima, prestaňte prihnojovať, aby rastlina prešla do režimu spánku.
REZ - Prerezávanie sa nevyžaduje, aj keď tieto rastliny môžu rásť pomerne veľké. Ak prerastie svoje súčasné umiestnenie, môžete ho jednoducho orezať na veľkosť, ktorá vyhovuje vašim priestorovým požiadavkám. To pomáha zvládnuť neposlušnú rastlinu s ďalšou výhodou plnšieho rastového návyku.
MNOŽENIE - Rastliny pavučiny Fatsia sa množia odrezkami a vrstvením vzduchu. Na rozmnožovanie z odrezkov stoniek potrebujete pár ostrých nožníc, malý črepník, dobre priepustnú pôdu, zakoreňovací hormón a plastové vrecko. Potom postupujte podľa týchto pokynov:
Pomocou čistých nožníc odrežte stonku, ktorá je dlhá približne 6 až 8 palcov a má na sebe niekoľko listov. Odstrihnite pod listom.
Odstráňte listy na spodnej polovici odrezku.
Odrezaný koniec ponorte do zakoreňovacieho hormónu a prebytočnú časť vytraste.
Odrezok zasaďte do vlhkej, dobre priepustnej pôdy.
Odrezok zakryte plastovým vreckom, aby sa udržal vo vlhkosti.
Odrezok umiestnite na jasné, nepriame osvetlenie.
Odrezky vetrajte odstránením vrecka denne približne na hodinu a zalejte pôdu, keď začne schnúť.
Korene by sa mali vytvoriť za 4 až 6 týždňov.
Na rozmnožovanie vzduchovým vrstvením potrebujete ostrý nôž, rašeliník, plastovú fóliu, viazacie pásky, malý črepník a dobre priepustnú pôdu. Potom postupujte podľa týchto pokynov:
Najlepšie je použiť túto techniku počas vegetačného obdobia. Vyberte stonku, ktorá má niekoľko zdravých listov a nový rast.
Pomocou noža odlúpnite 1 palec hrubý pás kôry asi 6 palcov dole od špičky stonky.
Odkrytú stonku zabaľte do vlhkého machu z rašeliníka a zaistite ju okolo stonky plastovou fóliou a otočte spojky.
Vyvetrajte plast a každých pár dní pridajte vodu, aby obal zostal vlhký.
Korene by sa mali objaviť za 4 až 6 týždňov. Keď k tomu dôjde, odrežte stonku od rastliny pod novým koreňovým rastom.
Zakorenené odrezky zasaďte do malého kvetináča s dobre priepustnou pôdou. Odrezok umiestnite na jasné, nepriame osvetlenie.
Rozmnožovanie zo semien - Pavučinové kríky Fatsia môžu byť tiež založené zo semien zakúpených alebo zozbieraných zo zrelých bobúľ rastliny. Potrebujete malé kvetináče, dobre priepustnú pôdu a vykurovaciu rohož. Potom postupujte podľa týchto pokynov:
Semená jemne zatlačte do vlhkej, dobre priepustnej pôdnej zmesi a zľahka ich zakryte.
Umiestnite hrnce na miesto s jasným, nepriamym osvetlením.
Použite vykurovaciu podložku pod hrnce, aby ste ich udržali v teple, okolo 80 stupňov Fahrenheita.
Udržujte pôdu vlhkú. Klíčenie by malo nastať približne za 4 týždne.
PRESÁDZANIE - Kríky Fatsie pavučiny rýchlo rastú a možno ich bude potrebné každoročne presádzať, kým nedosiahnu zrelú výšku. Keď rastlina naplní črepník, je čas ju presadiť. Jemne nakloňte črepník na bok a poklepaním uvoľnite nečistoty a korene. Vysuňte rastlinu z nádoby a vložte ju do jej nového väčšieho kvetináča s čerstvou zeminou. Vyberte si nádobu s ľahko odvodňovacími otvormi, aby ste zabránili premokreniu pôdy.
ZIMOVANIE - Pri chovaní v ideálnych podmienkach nie je z hľadiska zimnej starostlivosti potrebné veľa. Jednoducho zastavte hnojivo a udržujte pôdu rovnomerne vlhkú. Ak sú teploty veľmi nízke, pridajte vrstvu mulča na izoláciu koreňov a zvážte zakrytie listov, aby ste ich chránili pred mrazom.
KVITNUTIE - Tieto rastliny produkujú okrúhle zhluky bielych kvetov na konci jesene. Častejšie sa objavujú, keď sú vonku, keďže izbové rastliny bežne nekvitnú. Tieto kvety sa menia na malé čierne bobule.
Aby ste podporili kvitnutie, doprajte kríku dostatok vlhkosti a udržujte jeho preferované teplotné rozsahy. Vysokokvalitné, dobre zaoblené hnojivo počas vegetačného obdobia dodáva potrebné živiny.
Bežná starostlivosť - Fatsia pavučina je odolná rastlina, ktorá nie je náchylná na veľké problémy. Niektoré problémy však môžu nastať, keď prostredie nespĺňa potreby tejto rastliny.
Suché, hnedé, kučeravé listy
Listy, ktoré schnú a hnednú alebo sa začnú krútiť, sú znakom prílišného priameho slnečného žiarenia, ktoré listy spaľuje. Aby ste to napravili, premiestnite rastlinu mimo priameho svetla a zvoľte čiastočný až úplný tieň alebo nepriame osvetlenie.
Mokré, ovisnuté listy
Je to znak príliš veľkého množstva vody v pôde a potenciálnej hniloby koreňov. Skontrolujte korene, aby ste našli nejaké hnedé, kašovité časti. Odrežte ich a presaďte rastlinu do lepšie priepustnej pôdy. Pred opätovným zalievaním nechajte pôdu čiastočne vyschnúť.
Žltnúce listy
Žltnutie listov môže byť tiež znakom príliš vysokej vlhkosti v pôde. Ak je pôda na dotyk mokrá, obmedzte zálievku a nechajte ju vyschnúť. Zvážte pridanie materiálu na zlepšenie odvodnenia . Na druhej strane staršie listy prirodzene žltnú a sú nahradené novými listami. Ak sú žltnúce listy staré, ale objavuje sa nový zdravý rast, netreba nič robiť.
Parametre:
veľkosť kvetináča: 9Lt.
výška rastliny vítane kvetináča: 70-80cm
Žiadne komentáre
Žiadne komentáre
45 €
Nový komentár