Menu

Ako úspešne pestovať cykasy v kvetináči?

Pridal Pridané 8.5.2019 10:22:06 Počet zobrazení 104261

Množstvo pestovateľov sa trápi s pestovaním cykasu v byte. My Vám prinášame praktické rady, ako úspešne pestovať cykas japonský v byte i na Slovensku.

Ako úspešne pestovať cykasy v kvetináči?

Cycas revoluta - cykas japonský

je veľmi nenáročná rastlina o čom svedčí i skutočnosť, že prežil už viac ako 250 miliónov rokov a prináša nám radosť v našich domovoch i v prírode dodnes. 

Slovensko nie je domovskou rodnou krajinou pre cykas. K tomu, aby nám prežil i v našom domčeku, v byte či v lete v záhradke potrebujeme skľbiť naraz niekoľko jemu životne potrebných podmienok. Klimatické podmienky nie sú na Slovensku ideálne, preto nemožno očakávať, že náš cykas nám za jeden rok vyženie 3 rady listov, ako je tomu v jeho rodných krajoch. 

Cykas sa stal aj vďaka tomu že je zaradený medzi ohrozené rastliny - klenotom, je teda vzácnou rastlinou. Čím máme náš cykas starší tým má vyššiu hodnotu. Ak sme majiteľom tejto rastliny, skutočne stojí za to, prečítať si pár riadkov a umožniť tejto krásnej a vzácnej rastline sa aklimatizovať a úspešne rásť i v našich podmienkach.

Ak dokáže cykas v našich podmienkach vyhnať každý rok jeden rad listov sa naozaj môžeme pochváliť, že sme veľmi úspešní. Obvykle totiž cykasy vyženú nové listy v našom klimatickom pásme v časovom intervale 1-2 roky. 

Zásadná chyba pestovania v miernom pásme

Optimalizovať klímu pre cykas u nás nie je až tak jednoduché. V letnom období je vhodné aby rastlina bola čo najviac na slniečku, absorbovala celodenné svetlo, mala teplé noci a dostatočnú vlhkosť. To sa nám nie vždy podarí, nakoľko nočné teploty sú častokrát nízke. Vzniká tým stav, že rastlina nám vyháňa nové listy až v jesennom období, keď stabilizujeme rozdiely denných a nočných teplôt presunom rastliny do interiéru. Tu však cykas nemá dostatok svetla - čo spôsobí že v krátkom čase vyženie nové listy neforemne dlhé, riedke až zdegenerované, ktoré sa tiahnu za svetlom a točia. Tie po krátkom čase zožltnú a rastlina, ktorá je zoslabnutá a bez energie postupne obschne celá. Dojem že cykas vysychá spôsobí potrebu nadmerného zalievania, čo v konečnom dôsledku spôsobí odhnitie koreňovej sústavy rastliny a definitívne uhynutie. Vytiahnuté dlhé listy je vhodné postupne odstrihnúť, nakoľko majú krátku životnosť a vyschnú.

 Príklad degenerácie listov cykasu:

Cykas zdegenerované listy

 - Cykas potrebuje pre každý nový rast listov   dostatočnú  akumuláciu   energie - vo forme škrobu. Z časového   hľadiska sa jedná o   regeneračné obdobie, ktoré v našich   podmienkach trvá 6-9   mesiacov.  Rastlina ktorá príde o energiu   rastom nových listov v   zime,  tak zvyčajne opäť počas   nasledovného   leta žiadne nové listy   nevyženie. Našou úlohou je   nastaviť rastline obdobie pre regeneráciu tak, aby nám vyhnala   nové listy koncom leta pri plnom slnku, v čase keď je vonku a   môžeme jej poskytnúť dostatok slnečného svetla.   Takéto listy   potom dosiahnu štandardný tvar do rozety, tmavozelenú   farbu,   tvrdosť a pochopiteľne i našu radosť.

 - Ak nám rastlina počas leta listy nevyženie je potrebné ju postupne   presúvať do chladu, aby nedošlo k degenerovanému rastu listov bez slnečného svetla.

 - Ak i napriek tomu rastlina listy vyženie v období s nedostatkom svetla, je potrebné rastlinu urýchlene presunúť do svetla, optimálne do skleníka, zimnej záhrady a pod. a zotrvať s ňou v tomto prostredí až pokiaľ listy nevytvrdnú čo zvyčajne trvá cca 3 týždne.

- Ak máme rastlinu staršiu a má optimalizované podmienky pre svoj   rast, môžeme dosiahnuť i jej kvitnutie.

 

 

 

 

 

 Optimalizovať ročné obdobie pre rast je potrebné nastaviť tak, aby   bol cykas pestovaný čo najviac v zmysle nasledovných podmienok: 

1. Obdobie zimného spánku

Jedná sa o naše najchladnejšie obdobie v mesiacoch december-január február, v ktorom je vhodné rastline dopriať spánok. 

Teplota: deň 8-12°C, noc 3-10°C

Svetlo - umiestnenie: svetlo nie je podmienkou, vhodnejšie je vždy menej svetla, na chodbe, v garáži, v pivnici a pod.

Vlhkosť: nízka, minimálna, zvýšená vlhosť škodí,

Zálievka: 1xmesačne, minimálna v takom objeme aby nedošlo k plnému preschnutiu substrátu, nepremáčať!

Hnojenie: nehnojiť

Riziká: premočenie môže v tomto období najviac ohroziť rastlinu čím dôjde k vyhnitiu koreňovej sústavy, nevystavovať rastlinu mrazom 

 

2. Obdobie prebudenia

Jedná sa o jarné obdobie marec - apríl -máj,  kedy sa rastlina prebudí zo zimného spánku a my ju postupne pripravujeme a zaraďujeme do jej prirodzeného prostredia, ktorým je plné slnečné svetlo. 

Teplota: deň 14-20°C, noc 5-10°C

Svetlo - umiestnenie: umiestnenie na svetle, vhodné do skleníka, zimnej záhrady, presklenej chodby a pod. v mesiaci máj rastlinu umiestňujeme cez deň von, letníme, prispôsobujeme slnečným lúčom, od polovice mesiaca máj trvale umiestnime von 

Vlhkosť: stredná

Zálievka: zálievku začíname mierne zvyšovať v závislosti so stúpajúcimi teplotami v rozmedzí intervalu 7-10 dní, 

Hnojenie: hnojíme v polovičných dávkach cca 1x mesačne, tekuté hnojivo na palmy a cykasy, granulát pre conifery a ihličnany

Riziká: v prvých dňoch vystavenia rastliny vonku nenechať rastliny na dlhodobých dažďoch v studených dňoch, nevystavovať rastlinu mrazom najmä v období znížených nočných teplôt v mesiaci máj

 

3. Vegetačné obdobie

Letné obdobie cca od 15.mája - do konca septembra, rastlina na plnom slnečnom svetle na mieste, kde slnečné lúče sú prevažnú časť dňa. Je optimálne ak na konci vegetačného obdobia dosiahneme rast nových listov na plnom slnečnom svetle.

Teplota: deň 23-30°C, noc 15-20°C

Svetlo - umiestnenie: umiestnenie vonku, plné slnečné svetlo, miesto s čo najvyšším počtom hodín na slnku, prudké zníženie teploty pod 20° deň, 15° noc môže zastaviť rast. (v takom prípade je potreba mobilného presunu do tepla). Potreba letnenia - aklimatizácie rastlín - privykanie na plné slnečné svetlo. Obzvlášť je to potrebné u rastlín, ktoré neabsolvovali zimný spánok v studenom prostredí a žili v bytovej teplote v interiéri. Tieto rastliny je nutné letniť a privykať niekoľko dní vo forme minimálne prikrytia rastliny na plnom slnku záclonou a pod.  V opačnom prípade dôjde k spáleniu listov. Bezpodmienečne treba rastlinu letniť i v prípade, že jej v zimných mesiacoch vyhnali nové listy. Rastliny, ktoré absolvovali zimný spánok v chlade sú menej háklivé pri prechode na plné slnečné lúče, nakoľko ich rast bol zastavený.

 

Vlhkosť: vyššia, cykasy majú radi vlhčenie listov príp. rosenie - pozor nie na prudkom slnku! Kropenie rozpálených listov môže spôsobiť vysychanie a spálenie listov prejavujúcich sa vo forme bodiek 

Zálievka: zálievku prispôsobujeme a zvyšujeme v závislosti od teplôt a vysychania substrátu, nutnosť zalievania minimálne každých 5-7 dní, substrát nesmie preschnúť aby nedošlo k poškodeniu mladých korienkov

Hnojenie: hnojíme v plnej dávke hnojivami na cykasy prípadne conifery, tekuté hnojivo na palmy a cykasy, granulát pre conifery a ihličnany zhruba každé 2 týždne

Riziká: začiatkom horúcich dní nedovoľme slnku spáliť listy, prehoďme na rastliny záclonovinu, nepredávkujme hnojenie - menej znamená vždy viac! Sledujme opticky rastlinu či nie je v piebehu vegetácie napadnutá škodcami, aby sme mohli včas reagovať.

 

4. Povegetačné obdobie

Jedná sa o obdobie prípravy na zimný spánok s postupným znižovaním teplôt. Presun z exteriéru do špeciálnych priestorov.

Teplota: deň 10-22°C, noc 7-12°C

Svetlo - umiestnenie: skleník, zimná záhrada, presklený vestibul, chodba 

Vlhkosť: nízka, 

Zálievka: postupné znižovanie na raz za 2 týždne postupne až raz za 3 týždne,  nepremáčať!

Hnojenie: prestať hnojiť, v krajnom prípade využiť špeciálne hnojenie jeseň/zima v polovičnej dávke

Riziká: premočenie môže spôsobiť, že nedokážeme rastlinu k zimnému spánku odvodniť, čo môže spôsobiť v oobdobí spánku hnitie koreňovej sústavy a plesne

Zdravý cykas nás v dospelosti odmení nielen krásnymi listami ale i výnimočným kvetom so šiškou (šišticou):

Zdravý cykas japonský

Upozornenie. 

V prípade, že nemáme možnosť náš cykas dostať vo vegetačnom období na priame slnečné svetlo do exteriéru ponúknime mu maximálne množstvo svetla na slnečnej strane nášho bytu a umožnime mu čo najviac sa priblížiť jeho domovským podmienkam. 

Adaptácia rastliny cycas revoluta podľa uvedených časových intervalov je možná iba u cykasov starších ako 5 rokov, plne zakorenených, zdravých a rastlín, ktoré nie sú čerstvo dovezené z neznáma. Mladé rastliny, ktoré sú už adaptované u nás na priame slnko nemajú žiadny problém. Rastliny nakúpené v obchodných reťazcoch a záhradníctvach sú častokrát produktom nákupu z holandskej burzy. Tieto rastliny majú nejasnú minulosť a sú častokrát umelo vyhnané s jediným účelom - úspešného predaja. Je potrebné s nimi narábať s maximálnou opatrnosťou, s nadhľadom, nakoľko takéto rastliny sú veľmi chúlostivé na akékoľvek zmeny a sú problémové pre adaptáciu. Práve kúpa lacného zimného cykasu, ktorý je opticky bezchybný, vyzerá ako "vymaľovaný obrázok" je v skutočnosti namotivovaný a nezakorenený sa po dvoch až troch mesiacoch častokrát mení na vyschnutú hľuzu, ktorú nedokážeme zachrániť.  Je to typický príklad, kedy byznis preváži ohrozenie vzácneho druhu s plnou absenciou fázy zimného spánku a spokojnosti klienta.

Rady, informácie, overené rastliny, konzultácie a pomoc získate telefonicky, osobne a e-mailom na adrese našej spoločnosti. (klikni)

 

Diskusia

(5 komentárov)

Rasťo, 11.8.2023 16:46:26

@ Agnesa, 26.5.2020 14:19:01

Dávnejšie som čítal. že úspešnosť že sa z malého cykas vypestuje dospelý je cca 8%. Preto sú tak drahé. Mal som asi 25 malých "cibuliek" od dospelej rastliny a ani jedna sa neujala.

Daniela Mihálová, 11.4.2023 11:43:07

Cykas

Môj cykas má 3 nové (Neviem,čo to je!!!]výhonky,či šišky z jeho obrovskej buĺvy.Mám ich odrezať a pokúsiť sa zakoreniť? Cykas má už okolo 20 rokov,ale vždy jedna sada listov zožltne a odrezávam ich.Pestujem ho v obývačke,lebo keď som ho dala von,južné slnko mu spálilo listy.Teraz mi vyhnal nové listy po 2 rokoch-môžem ho presadiť a tie nové cykasy zrezať-či ako ich odlúčim od mohutnej buĺvy starého cykasu? Každá je inej velkosti.

Milan, 3.6.2020 09:41:23

Ja mám podobný problém, zasadil som práve Dva nové výhonky. Agnesa, skús toto: http://www.cykasy.cz/Pestovani/Mnozeni.html

Milan, 3.6.2020 00:25:21

Ahoj. Ja som práve odobral dve odnože z cca 15 roč. Cykasu a idem ich skúsiť vysadiť. Našiel som rady: http://www.cykasy.cz/Pestovani/Mnozeni.html V inom sa píše: "Odnože by měly mít co největší průměr, doporučována je velikost alespoň 8 cm. Malé odnože nemají obvykle šanci na zakořenění".

Agnesa, 26.5.2020 14:19:01

rozmnožovanie cykasov

Dobrý deň, mám cykas asi 14 rokov a už mal pred dvoma rokmi odnože malých cykasov, bolo ich šesť. Žiaľ nepodarilo sa nám ich ďalej pestovať, keď sme ich presadili od materskej rastliny. Listy im uschli a už nové nenarástli. Čo je potrebné urobiť , aby mladé rastlinky prežili? Kedy ich môžem presadiť? Momentálne mám dve mladé rastlinky. Žiaľ nenašla som žiadne informácie ako pustupovať, ďakujem.

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

TERMÍNY VYKLÁDOK tovaru - Španielsko, Taliansko, Holandsko v exotickej záhrade TUMA - Bánovce nad Bebravou:

Nový tovar 2024:

vykládka 9.2.2024 (IT)
cykasy, strelitzie, alocasie,
izbové rastliny

vykládka 6.3.2024 (ES)
banánovníky, trop.ovocie

Vykládka 11.3.2024 (ES) VIDEO
yuccy, palmy, olea platos

Vykládka 11.3.2024 (IT)
palmy, cykasy, alocasie, strelitzie

Vykládka 21.3.2024 (IT) VIDEO
strelitzie, palmy

Vykládka 23.3.2024 o10,30hod. (ES) VIDEO
olivovníky, (joven, bonsai, plato)

Vykládka 10.4.2024 (ES) VIDEO
palmy Trachycarpus fortunei Galicia Lugo 

Vykládka 15.4.2024 (ES) VIDEO
olivovníky, bonsai, plato

2x Vykládka 23.4.2024 (ES)
stredné a veľké cykasy, citrusy, palmy, strelitzie
VIDEO VIDEO VIDEO VIDEO 

Vykládka 9.5.2024 (ES)  VIDEO
olivovníky všetky druhy

Vykládka 16.5.2024 (ES) 
olivovníky, palmy, citrusy

Vykládka 14.6.2024 (IT)
malé cykasy, strelitzie

Vykládka 24.6.2024 (ES)
olivovníky, plamy

Od 1.6.2024 zľavy takmer na všetky 🌴🌵🌳
vo výške až 25% viac viz BENEFIT TUMA

Vykládka 21.8.2024 (ES) 
palmy Trachycarpus fortunei Galicia Lugo 

 

 

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať